Súčasťou Nového Istropolisu bude veľkokapacitná sála, ktorá bude svojou flexibilitou a multifunkčnosťou výnimočná nielen na Slovensku, ale aj v celej Strednej Európe. Vďaka jedinečnému modulovému systému bude môcť hosťovať niekoľko akcií naraz. Stáť môže už o štyri roky.
Nový Istropolis sľubuje okrem svetovej architektúry aj špičkové technologické riešenie interiéru sály, ktoré ju priradí k unikátom v Strednej Európe. Hlavná sála Nového Istropolisu bude slúžiť kultúrno-kongresovým podujatiam, ktoré sa v nej budú môcť konať paralelne vďaka jedinečnému systému modulárnych častí. Investor projektu Nový Istropolis, spoločnosť Immocap tak reaguje na požiadavky organizátorov podujatí.
Pozrite si video >> https://youtu.be/M7PZn6Lvofs
Návrh novej sály z dielne londýnskeho svetoznámeho štúdia Charcoalblue, ktoré stojí za dizajnom siení Open Up Kráľovskej opery v Londýne, nového vlajkového divadla Kráľovskej Shakespearovskej spoločnosti, či vysoko flexibilného Perelmanovho Centra v Svetovom obchodnom centre v New Yorku, počítal s výrazným navýšením kapacity sály. Kým sa do hlavnej sály aktuálneho Domu odborov zmestí niečo cez tisíc divákov, britskí experti navrhujú sálu až pre 3000 sediacich a v kombinácii sedenie a státie až na viac ako 5000 ľudí. Samotný systém sedenia bude možné variabilne kombinovať, zdvíhať a presúvať ho podľa typu podujatia, aby vedela sála pojať čo najviac návštevníkov.
„Účelom novovznikajúceho priestoru je spájať ľudí, zdieľať podujatia alebo vytvárať nové zážitky. Aj preto v projekte navrhujeme vysoko modernú, dynamickú a flexibilnú sálu, ktorá má svoj vlastný charakter a architektonickú osobitosť, aby sme na jednom mieste vedeli obslúžiť širokú škálu funkcií,“ priblížil Gavin Green, spoluzakladateľ a Senior Partner v Charcoalblue. Britskí experti spolupracujú na realizácii novej sály s holandskými architektami z KCAP a Cityförster.
Sála s dvoma balkónmi bude pozostávať z modulárnych častí a bude sa dať flexibilne predeliť vertikálnymi akustickými stenami na tri rôzne fóra na dvoch podlažiach – dve na prízemí a jedno na balkóne. Hlavná sála tak ponúkne organizátorom flexibilitu a rozmanitosť, a zatiaľ čo na jednom fóre sa môže konať konferencia, na ďalších sa simultánne môže konať koncert alebo filmová projekcia.
Flexibilná, multifunkčná sála Nového Istropolisu umožní realizovať konferenciu s kapacitou 3000 miest, podujatie s pódiom v strede s kapacitou 2240 miest s eleváciou, klasický koncert s kapacitou 2017 miest, popový koncert so štandardným pódiom s kapacitou 5000 miest alebo s centrálnym pódiom s kapacitou 5242 miest.
„Nový Istropolis bude disponovať sálou, ktorej riešenie bude výnimočné aj pre celú Strednú Európu, lebo nám záleží, aby sme Bratislavu posunuli na úroveň európskych metropol. Veríme, že aj vďaka tomu sa do hlavného mesta podarí prilákať zaujímavé špičkové podujatia, ktoré budú stimulom nielen pre ekonomiku mesta a krajiny, ale prinesú aj nové inšpirácie a zážitky,“ povedal Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap.
Okrem hlavnej sály bude pre konanie eventov zaujímavý aj foyer s flexibilným využitím vďaka viacúrovňovému členeniu. Prístupové rampy a medziposchodia sú navrhované pre interaktívne a multifunkčné využitie s „ohniskami“ vybavenými klasickým alebo amfiteátrovým sedením, čo umožní organizátorom eventov/kongresov rozdelenie publika do ďalších menších skupín. Priestory bude dopĺňať Konferenčné centrum s možnosťou vytvorenia 20 až 30 samostatných zasadacích miestností rôznej veľkosti. Vznikne tu VIP zóna, Mediálne centrum a štedré stravovacie priestory s príslušným vybavením. Pridanou hodnotou je 4* kongresový hotel s 200 izbami, do ktorého sa bude dať vojsť priamo z konferenčných priestorov centra.
Projekt by podľa analýz Immocap-u priniesol Bratislave, ale aj celému Slovensku množstvo ekonomických výhod, či už v oblasti opätovného rozvoja cestovného ruchu, vrátane hotelov, gastronomických zariadení a služieb, ktoré sú momentálne najviac postihnuté pandemickou situáciou. Na základe investorom vykonaného prieskumu a zozbieraných dát, je v Európe viacero miest, kde práve realizácia kultúrno-kongresového centra výrazným spôsobom pozdvihla ekonomickú úroveň (napr. Lisabon, Dublin).
Videovizualizáciu sály vytvorilo štúdio WOOW v spolupráci s režisérom Lukášom Kodoňom.