BRATISLAVA (20. 2. 2025) – Developerská spoločnosť Immocap predstavila inovovanú podobu nového Istropolisu. Projekt má už právoplatné územné rozhodnutie a začiatok výstavby sa očakáva v lete roku 2025. Istropolis predstavuje projekt celomestského významu, ktorý vďaka modernému urbanizmu premení Trnavské mýto na vstupnú bránu do Nového mesta a Bratislave prinesie nové miesto stretnutí. Srdcom celého projektu sa stane kultúrno-spoločenská hala s kapacitou 3-tisíc ľudí, ktorá vytvorí kvalitné zázemie pre organizáciu širokej škály podujatí. Mix funkcií doplní kvalitné bývanie, špičkové priestory na prácu a veľkorysé verejné priestranstvá. Vďaka využitiu vyspelých technológií a premyslenému projektovému dizajnu sa Istropolis zaradí medzi top projekty v strednej Európe z pohľadu kritérií ESG, ktoré kladú dôraz na udržateľnosť, spoločenskú zodpovednosť a transparentné riadenie.
Istropolis už disponuje právoplatným územným rozhodnutím a s výstavbou plánuje developer začať v lete 2025. Vzhľadom na rozsah prác a veľkosť zóny bude realizácia prebiehať vo viacerých fázach rozložených v čase. V závislosti od stavebných povolení by sa ako prvé mali začať stavať dve kancelárske budovy a jedna rezidenčná, odhadovaný čas výstavby prvých 3 budov je približne 2,5 roka. Budúcim srdcom Istropolisu bude kultúrno-spoločenská hala so špičkovým technickým vybavením a s kapacitou 3-tisíc ľudí. Po prvýkrát v modernej histórii Slovenska tak z iniciatívy súkromného investora vzíde priestor s tak významnou verejnou a kultúrnou funkciou.

zdroj: IMMOCAP
Projekt celomestského významu
Výnimočnosť projektu nového Istropolisu spočíva v sofistikovanom prepojení kvalitnej svetovej architektúry s inovatívnymi riešeniami v oblasti energetickej efektívnosti a nadštandardným prístupom k environmentálnym aspektom. Na návrhu sa autorsky podieľajú renomované štúdiá – holandské KCAP a nemecké Cityförster, ktoré pri rozpracovaní projektu lokálne podporuje slovenský ateliér Pantograph. Urbanisticko-krajinársky koncept vznikol v spolupráci holandského KCAP a slovensko-britského štúdia Marko & Placemakers, ktoré je tiež autorom pôvodnej vízie Trnavského mýta. Architektonická podoba Istropolisu odráža snahu architektov o citlivý prístup ku kultúrnej tradícii miesta, ako aj k samotnému Trnavskému mýtu. Immocap chce vzájomným pôsobením funkcií kultúrno-spoločenského centra, A-čkových kancelárskych priestorov, kvalitného mestského bývania a veľkorysých verejných priestranstiev premeniť doterajší rušný dopravný uzol na vyhľadávanú destináciu a zároveň príjemné miesto na bývanie, prácu aj trávenie voľného času.
„Od úplného začiatku bolo naším cieľom zlepšiť kvalitu života nielen na Trnavskom mýte a v mestskej časti, ale realizovať projekt s presahom na celú Bratislavu. Naša vízia pre moderné a vitálne Trnavské mýto sa začne realizovať už toto leto. Istropolis prinesie nášmu mestu špičkový kultúrno-spoločenský priestor vhodný pre rôznorodé typy podujatí, kvalitné mestské bývanie, energeticky efektívne kancelárie a premyslené verejné priestranstvá. Istropolis sa tak stane novým centrom mestského života,“ hodnotí dôležitý míľnik riaditeľ spoločnosti Immocap Martin Šramko. Vďaka využívaniu vyspelých technológií a projektovému dizajnu sa Istropolis zaradí medzi revolučné projekty v strednej Európe z pohľadu kritérií ESG (Environmental – Social – Governance), ktoré kladú dôraz na udržateľnosť, spoločenskú zodpovednosť a transparentné riadenie. „Projekt nového Istropolisu bude unikátnou realizáciou konceptu Immocap co.re, ktorým potvrdzujeme náš prístup k energetickej efektívnosti, trvalej udržateľnosti a celkovo princípom ESG,“ vysvetlil Šramko.

zdroj: IMMOCAP
Koncepčný architekt renomovaného holandského architektonického štúdia KCAP a spoluautor projektu nového Istropolisu Jeroen Dirckx hovorí, že tvorba mesta musí vždy zohľadňovať budúcu funkciu a ciele. „Našou snahou bolo predovšetkým priniesť na Trnavské mýto opäť život. Istropolis vnímame ako miesto stretnutí, ktoré chcete opakovane navštevovať, kde chcete tráviť čas. Zmena vnímania z prestupnej stanice na destináciu sa dá dosiahnuť len kvalitnou prácou s funkciami, v tesnom napojení na kvalitné verejné priestory. Uplynulé 4 roky nám ukázali, že Trnavské mýto má obrovský potenciál a projektom nového Istropolisu dokážeme v jeho vylepšenej podobe pomôcť nielen mestskej časti, ale aj celému mestu získať novú, súčasnú a sviežu tvár,“ povedal rešpektovaný architekt, ktorý so svojim tímom pracoval na projekte počas celého obdobia.
Nová kultúrno-spoločenská hala, nové miesto stretnutí
V rámci konceptu dostali konkrétnu podobu štyri bytové domy, prepojené zeleným mestským parkom a komunitným námestím s fontánou, tri technologicky vyspelé administratívne budovy, ako aj moderná kultúrno-spoločenská hala. Tá bude aj „landmarkom“ celej lokality, teda výrazným orientačným bodom pre návštevníkov mesta a obľúbeným miestom stretnutí pre jeho obyvateľov.

zdroj: IMMOCAP
Moderná a variabilná hala s veľkorysými vstupnými priestormi bude môcť hostiť rôzne typy podujatí vo vnútri aj vonku. S kapacitou 3-tisíc ľudí vznikne priestor pre koncerty a spoločenské akcie, konferencie a medzinárodné kongresy, ale aj firemné večierky, výstavy či mestské trhy. Kultúrne centrá a spoločenské sály, ako ukazujú aj príklady zo zahraničia, môžu mať významný ekonomický i sociálny vplyv na svoje okolie. Pre nových obyvateľov, návštevníkov aj investorov je takéto dynamické prostredie veľmi lákavé. „Prínosy zahŕňajú nárast turizmu, zvýšenie hodnôt nehnuteľností, tvorbu pracovných miest aj celkové zlepšenie kvality života a imidžu danej lokality. Tieto predpoklady potvrdzuje aj aktuálny veľký záujem o bývanie aj o priestory na prácu v projekte nového Istropolisu,“ hovorí Martin Šramko.
Nová destinácia mestského života, ideálne miesto na bývanie, prácu aj voľný čas
Developer Immocap pracoval na zlepšovaní projektu nového Istropolisu počas uplynulých 4 rokov s nezvyčajne širokým tímom architektov, projektantov a rôznych špecialistov. Výsledná podoba Istropolisu prináša spojenie hodnotných verejných priestorov plných zelene s príjemným mestským bývaním a efektívnymi kanceláriami, ktoré vyrastú v blízkosti srdca celého projektu – novej kultúrno-spoločenskej haly. Veľkej zmeny sa dočká aj samotná Škultétyho ulica, na ktorej dôjde k úprave infraštruktúry tak, aby vznikol veľkorysý zelený pás s vyvýšenou vozovkou pre autá. Ten ulicu spomalí a spraví z nej príjemné prepojenie existujúcej štvrte s Istropolisom.
Vyjadrené v číslach: 9 nových budov, 2 námestia, vnútroblokový park, cyklotrasy, zóna bez áut, špičková kultúrno-spoločenská hala pre 3-tisíc ľudí, 600 nových bytov, energeticky efektívne kancelárie pre 5-tisíc zamestnancov, nové prevádzky, reštaurácie či ďalšie služby. Vzhľadom na viaceré vylepšenia, ktorými projekt prešiel, čaká objekty haly a niektorých ďalších budov nový proces EIA, ktorý sa začne v najbližšom čase. Výborná lokalita a prístup Immocapu ku kritériám v rámci hodnotenia ESG presvedčili nadnárodnú spoločnosť DELL, ktorá sa rozhodla presunúť svoje sídlo do Istropolisu. Podobnému záujmu sa tešia všetky kancelárske budovy, ktoré sú v štádiu rokovaní s nadnárodnými spoločnosťami, ktoré prejavili záujem presunúť do Istropolisu svoje sídla.

zdroj: IMMOCAP
Vlajková loď ESG v strednej Európe
Projekt nového Istropolisu bude vďaka využívaniu vyspelých technológií a projektovému dizajnu unikátnou realizáciou konceptu Immocap co.re, ktorým developer zhmotňuje svoj prístup k energetickej efektívnosti, trvalej udržateľnosti a celkovo princípom ESG. Odborníci na jednotlivé oblasti starostlivo vyberajú a kombinujú technológie a riešenia, ktoré umožnia v projekte stanovené ciele nielen naplniť, ale ich aj dlhodobo udržať.

zdroj: IMMOCAP
Novinkou pre Bratislavu bude centrálny energetický koncept využívajúci fyzikálne synergie: racionálny stavebno-fyzikálny návrh, moderné technológie a v neposlednom rade energetické prepojenie budov s optimalizáciou využívania energií. Jednotlivé budovy budú medzi sebou prepojené tak, aby spoluprácou dosiahli šetrné hospodárenie s energiami v celej zóne. Vďaka veľkosti pozemku bolo totiž možné navrhnúť centrálny energetický systém, ktorý je postavený na akumulácii energie v akumulačnej hmote budovy (betón), využívajúci tepelné čerpadlá, obnoviteľné zdroje energie. Celé to sprocesuje riadiaci systém, ktorého riadenie využíva analytické hodnotenie metadát a neurónových sietí. Do systému budú napojené všetky budovy tak, aby si mohli vzájomne odovzdávať alebo odoberať energie podľa toho, čoho je v tej chvíli prebytok. Napríklad zvyškové teplo zo serverovní v kancelárskych budovách bude ohrievať teplú úžitkovú vodu v rezidenčných budovách. Fotovoltické panely na strechách kancelárskych budov budú poháňať tepelné čerpadlá v celej zóne. Environmentálne opatrenia v projekte Istropolis zahŕňajú aj moderné vodné hospodárstvo či vhodne umiestnenú zeleň a fontány, ktoré prispievajú k lepšej mikroklíme oblasti. Už počas výstavby bude kladený dôraz na použitie recyklovaných materiálov a minimalizáciu uhlíkovej stopy.
Sociálny aspekt projektu zdôrazňuje vytvorenie miesta stretnutí s pestrou demografickou skladbou užívateľov. Istropolis zahŕňa kultúrne a spoločenské priestory, zdravé pracovné prostredie aj kvalitné bývanie, a to všetko v zóne bez áut. Okolie poskytne dostupné možnosti verejnej dopravy vrátane MHD, cyklotrás a nabíjačiek na všetky typy elektrických bicyklov a automobilov. Zároveň sa projekt zameriava na „health and wellbeing“, teda fyzické a psychické pohodlie jeho užívateľov. Projekt ponúkne priestor pre komunitnú diverzitu a inovácie, ktoré dodajú tejto zóne výnimočný charakter najmä vďaka kultúrno-spoločenskej hale. Tá je dizajnovaná tak, aby ponúkla vnútorný aj vonkajší priestor na rôzne typy podujatí od koncertov, vianočných trhov, korčuľovania, cez konferencie, kongresy či firemné večierky.
V oblasti Governance bude projekt nového Istropolisu dbať o tie najvyššie certifikácie z pohľadu štandardu budov a podporí riešenia pre znižovanie odpadu a zvýšenie biodiverzity. Starostlivosť o užívateľov budov je dôležitou súčasťou prístupu Immocap co.re. Developer bude transparentne a pravidelne užívateľov budov informovať o spotrebe energií, nahraditeľných zdrojov, produkcii rôzneho typu odpadu a pod. Istropolis tak bude nielen symbolom udržateľnosti, ale aj miestom, ktoré zlepšuje celkovú kvalitu života v meste.
Príbeh spoločnosti Immocap sa začal písať pred viac ako 30 rokmi. Víziu zakladateľa Petra Lukeša o vytvorení kvalitného tímu ľudí, ktorí pomôžu definovať novú tvár hlavného mesta Slovenska, začali postupne napĺňať konkrétne projekty. Immocap bol dôležitým partnerom pri vzniku biznisovej zóny na Plynárenskej ulici s projektmi BBC III, IV a V. Schopnosť dívať sa na potenciál Bratislavy strategicky a s víziou Immocap preukázal v roku 2005, kedy developer vstúpil na Trnavské mýto s projektom Central, ktorý spojil nákupné centrum s kanceláriami a hotelom do – v tom čase – ekologicky unikátneho projektu s certifikáciou LEED. Náročné obdobie v čase pandémie Covid-19 prekonal Immocap úspešným dokončením kancelárskej budovy Lakeside Park 02 s plnou obsadenosťou už v čase kolaudácie. Schopnosť pristupovať k tvorbe mesta s dlhodobou víziou sa ukázala ako kľúčová aj na bulvári Mlynské nivy. Projekty Immocapu ako The Mill alebo rezidenčný dom Millhaus sú v samom srdci budúceho 15-minútového mesta na Mlynských nivách. Veľký potenciál vidí developer aj v lokalite Trnavského mýta a postupne ho odhaľuje. Na lukratívnu adresu vstúpil Immocap s výstavbou nákupného centra Central spolu s hotelom a administratívnou vežou – centrálou spoločnosti Orange.

V spolupráci s magistrátom hlavného mesta zrevitalizoval Podchod Trnavské mýto a celkom prirodzene pokračuje s celomestskou premenou zóny s projektom nového Istropolisu. Nová kultúrno-spoločenská hala sa stane nielen ikonou mesta, ale aj centrom kultúrneho a spoločenského života. Bratislavský downtown obohatí Immocap o novú centrálu pre ZSE, prvú uhlíkovo neutrálnu administratívnu budovu v krajine. Dizajnový bytový dom na Bottovej ulici zasa nanovo zadefinuje vnímanie „quiet luxury“ pre vysoký štandard bývania. Immocap sa vďaka postupnému napĺňaniu vízie svojho zakladateľa vypracoval na lídra v oblasti udržateľného a technologicky vyspelého real estate developmentu na Slovensku. Zásluhou práce celého tímu špecialistov sa podarilo navrhnúť vlastný, originálny prístup Immocap co.re®, ktorý nanovo definuje rámec toho, čo široká verejnosť vníma pod skratkou ESG. Udržateľnosť, ohľaduplnosť a inovácie sa spájajú do konkrétnych projektov, ktoré prinášajú jednoducho lepší priestor pre prácu, bývanie a život v meste.