Slovensko sa konečne dočká reprezentatívneho priestoru na väčšie kongresy či kultúrne podujatia, ktorý dokáže konkurovať okolitým krajinám. Investor Immocap je pripravený už o 4 roky otvoriť brány moderného kultúrno-kongresového centra, na aké sa u nás čaká už vyše 30 rokov. Nový Istropolis vyrastie na mieste niekdajšieho Domu odborov. Svoje nádeje doň vkladajú aj organizátori podujatí či umelci.
Trnavské mýto bolo kedysi rušným centrom, kde to žilo a kam chodili Bratislavčania s radosťou. Dnes je to najmä prestupový bod mestskej hromadnej dopravy. To sa už čoskoro zmení vďaka modernému kultúrno-kongresovému centru, ktoré do lokality chce vrátiť spoločenské dianie a najmä život.
Nový Istropolis vyrastie na mieste Domu odborov, ktorý nedokázal držať krok s potrebami obyvateľov hlavného mesta a roky zíval prázdnotou. „Koncertná sála v budove Istropolisu bola na svoju dobu vyriešená veľmi dobre. Avšak vzhľadom na zmenu nárokov na organizovanie podujatí a dlhodobo nevyhovujúci stav priľahlých obslužných priestorov a vybavenia pre návštevníkov bol Istropolis pre organizovanie eventov v podstate už nepoužiteľný. Logistická, priestorová a produkčná náročnosť eventov je dnes na úplnej inej úrovni. Na druhej strane, nový priestor prinesie aj ďalšie možnosti pre iné typy eventov, ktoré momentálne nie je možné v Bratislave realizovať,“ hodnotí Tomáš Marko z agentúry Vivien, ktorá na Slovensko priniesla umelcov ako Beyoncé či Robbie Williams.
Sála Nového Istropolisu ponúkne vďaka flexibilite ideálny priestor aj na konferencie a výstavy.
Urgentnú potrebu, aby v Bratislave vznikli moderné priestory, kam by ľudia nechodili iba cielene za kultúrou, ale kde by to prirodzene žilo, pociťuje aj hudobný expert Juraj Čurný: „Problém je, že tu nemáme komplex, kde by nebola iba jedna sála, ale viac sál, miesto, kde by sa ľudia prirodzene stretávali, nie iba za účelom koncertu. Sú tu iba jednosálové priestory, neraz určené pre inú oblasť (napr. šport), kam prídete a po skončení odchádzate, lebo čo by ste tam robili? Bez veľkoryso riešeného kultúrno-spoločenského priestoru je Bratislava ochudobnená o to, aby zahraniční či aj domáci interpreti predviedli, čo je v ich možnostiach a predstavili sa tak, ako ich ľudia doteraz nezažili.“
Aj bývalý minister kultúry a herec Milan Kňažko priznáva, že „dôstojný priestor pre akcie kultúrneho typu nad tisíc účastníkov v Bratislave nie je. Rovnako je to aj s možnosťami kongresového charakteru.“ Dom Odborov podľa neho už nedokáže priniesť želaný zážitok divákom, ani byť atraktívnym miestom pre organizátorov podujatí: „Zmena, ktorá by umožnila zmysluplné využitie Domu odborov, je v rámci zachovania pôvodnej konštrukcie veľmi problematická. Kapacitne je limitovaný, technologicky menej ako nevyhovujúci. V porovnaní s tým Nový Istropolis prinesie variabilitu priestorov, architektonickú úroveň a územie sa stane súčasťou centra mesta, čím sa zachráni mŕtva urbanistická zóna.“
V Dome odborov vystupoval pravidelne aj celosvetovo známy tanečný súbor Lúčnica. „Pokryť záujem o vystúpenia Lúčnice nebolo v Bratislave nikdy jednoduché, takže Dom odborov nám vyhovoval kapacitou i zázemím. Časom však technika i výbava sály veľmi silno amortizovala, zastarala a neobnovovala sa, a tak bolo potrebné čím ďalej tým viac zabezpečovať všetko z externého prostredia, čo bolo už pre nás finančne dosť náročné,“ priznáva Marián Turner, riaditeľ súboru Lúčnica. Aby sa doň Lúčnica vrátila, Dom odborov by podľa neho potreboval úplne prerobiť. „Je dôležité, aby sa v ňom návštevníci dobre cítili a aby aj okolie malo príťažlivý a moderný vzhľad, ktorý dokáže prilákať ľudí. Ak sa podarí zrealizovať tento ambiciózny projekt, tak si tu viem predstaviť v podstate akékoľvek podujatie, na domácej i medzinárodnej úrovni, ktoré bude vyžadovať reprezentačné, veľkokapacitné a technicky špičkovo vybavené priestory. Nový Istropolis bude mať všetky predpoklady stať sa miestom, kam budeme v našom hlavnom meste radi chodiť,“ uzavrel Marián Turner.
Nový Istropolis vytvorí zónu plnú života, v ktorej chcete tráviť čo najviac času.
Dom odborov v posledných rokoch využíval svoju kapacitu minimálne. Dôvody naznačuje aj obľúbený spevák Majk Spirit: „V starom Istropolise som nikdy nevystupoval. Nikdy sme to nebrali ani ako jednu z možností, nikdy nás to tam nelákalo. Od mojej promócie v roku 2010 som sa tam zúčastnil na jednom jedinom evente, ale necítil som sa tam veľmi príjemne. Ak by som mal povedať, čo by sa malo zmeniť, aby bol opäť atraktívnym miestom pre podujatia, tak asi úplne všetko, okrem lokality, tá je výborná.“ Naopak, množstvo podujatí v Dome odborov zažila aj moderátorka Iveta Malachovská: „Istropolis potrebuje nové šaty z moderných materiálov, potrebuje zázemie a určite zväčšiť kapacitu divákov. Aj Bratislava sa rozrástla o ľudí, len priestory na vyžitie akosi zostávajú staré. Pre mňa je projekt Nového Istropolisu zárukou, že aj svetové hviezdy, ktoré k nám prídu, nájdu miesto vhodné na ich prezentáciu na Slovensku so všetkým, čo k tomu patrí. Myslela som, že by stačilo Dom odborov iba poopravovať a zachovať ho, aký bol. Bohužiaľ to už je dnes málo.“
Čo prinesie Nový Istropolis?
Nový Istropolis má ambíciu priniesť do hlavného mesta multifunkčné kultúrno-kongresové centrum svetovej úrovne a zaradiť Bratislavu medzi vyspelé európske metropoly. Projekt spoločnosti Immocap vznikol v spolupráci so špičkovými svetovými ateliérmi KCAP, Cityförster a Charcoalblue po takmer 4-ročnej detailnej príprave. S kapacitou 3000 miest na sedenie a 5000 miest v kombinácii sedenie/státie, uspokojí organizátorov všetkých druhov podujatí, od medzinárodných kongresov a podujatí štátnej a verejnej správy až po koncerty, festivaly, firemné podujatia, prednášky, výstavy, ktoré sa tu budú môcť konať paralelne. Okrem vnútornej kapacity sa rozšíria aj verejné priestory so zelenými plochami až o 50 %. Hlavné námestie pred centrom sa zväčší takmer o tretinu a v jeho tesnom okolí vznikne aj niekoľko ďalších námestí, ktoré budú ponúkať ďalšie možnosti na organizáciu kultúrnych podujatí, trhov a komunitných stretnutí.
Rovnako ako na inovatívnych a ekologických riešeniach nám záleží aj na priateľskom prístupe ku všetkým ľuďom, ktorých pri práci stretávame. Za každých okolností sme vaším spoľahlivým partnerom.