Nová ozdoba downtownu

Spoznajte víťaza architektonickej súťaže o návrh riešenia rezidencie na Bottovej ulici v Bratislave, ktorým posúvame kvalitu bývania v meste.

Odkrývame
potenciál
mesta
Na začiatku bola vízia

Už keď sme pripravovali súťaž na riešenie pre bývanie a pozdvihnutie celej vznikajúcej zóny na Bottovej ulici, vedeli sme, že prinesieme výnimočný projekt. Preto sme do architektonickej súťaže pozvali 6 renomovaných architektonických štúdií. Tešíme sa, že sme spolu s odbornou porotou našli víťaza.

Pozadie
súťaže

Cieľom súťaže bolo nájsť návrh pre vysoko kvalitnú rezidenčnú budovu. Tá svojou estetikou a funkciou prebudí k životu nové srdce bratislavského downtownu. Výnimočná bude aj začlenením pôvodnej zámočníckej dielne do nového projektu.

Zhrnutie
súťaže

Víťazným návrhom je budova, ktorá ponúka výnimočnú architektúru, vďaka ktorej pomáha rozvíjať danú zónu aj urbanisticky. Rešpektujeme históriu územia, aj preto je súčasťou nového projektu rekonštrukcia bývalej zámočníckej dielne.

„Súťaž na rezidenciu na Bottovej ulici hodnotím ako výborne pripravenú, s výbornou organizáciou súťaže vrátane priestoru, prezentácií návrhov a v neposlednom rade aj kvalitou všetkých šiestich vyzvaných návrhov.“
Predseda poroty
Ing. arch. Lubomír Závodný
História, ktorá má budúcnosť
Lokalita

Na pozemku sa nachádza zámočnícka dielňa niekdajšej rafinérie minerálnych olejov Apollo z roku 1942, známa aj ako Design factory. Počas II. svetovej vojny slúžil suterén továrne ako protiletecký kryt. V zámočníckej dielni bola neskôr paneláreň, stavebná montážna hala a sklad ZSE. Po rekonštrukcii v roku 2005 sa z nej stala Design factory.

Zámočnícku dielňu chceme ako dedičstvo histórie mesta zachovať a zahrnúť do nového projektu. Územný plán zóny na jej mieste umožňuje postaviť rezidenčnú budovu. Práve táto rezidencia bola predmetom súťaže. A to vrátane zachovania zámočníckej dielne.

Víťazný návrh
CHYBIK + KRISTOF

Medzinárodný tím architektov a urbánnych dizajnérov, ktorí sa zameriavajú na preklenutie priepasti medzi súkromným a verejným priestorom presahujúc generačné aj spoločenské sféry. Štúdio pracuje v oblasti architektúry, urbanizmu, výskumu, vzdelávania, od rozvoja miest po verejné a súkromné budovy. Stoja napríklad za Vývojovým centrom modularity vo Vizoviciach, rozšírením letiska Václava Havla, projektom družstevných bytov v Brne či bytovými projektmi Modřanský cukrovar a Nuselský pivovar.

pozrieť projekt
Ďalší súťažiaci
DF CREATIVE
GROUP

Architektonické štúdio poskytujúce komplexné služby v oblasti architektúry a stavebníctva sa špecializuje na konverzie industriálnych stavieb aj modernú architektúru. Jeho architekti stáli za vznikom kultúrneho priestoru v Design factory, premenou Jurkovičovej Teplárne či za vytvorením nového kreatívneho centra Dve sýpky.

pozrieť projekt
Ďalší súťažiaci
SIEBERT + TALAŠ

Tím tvorený architektmi, inžiniermi a expertmi na BIM modelovanie realizuje rôznorodé projekty v oblasti bývania, kancelárií, retailu či interiérového dizajnu na Slovensku aj v zahraničí. Štúdio stojí za Polyfunkčným objektom Autobusová stanica Mlynské Nivy či Twin City Tower. Sú autormi pripravovanej rezidencie Millhaus.

pozrieť projekt
Ďalší súťažiaci
ČECHVALA ARCHITECTS

Bratislavský architektonický ateliér, ktorého tím architektov pracoval napríklad na obytnom súbore Lastovičky II., domove sociálnych služieb RSS21 či na interiéroch administratívnych priestorov QUBES alebo HubHub. V súčasnosti pripravuje aj novú centrálu ZSE s príťažlivou architektúrou a vysokými environmentálnymi nárokmi.

pozrieť projekt
Ďalší súťažiaci
Bogle Architects

Architektonické štúdio s túžbou navrhovať a stavať progresívnu, nápaditú a inovatívnu architektúru. S ateliérmi v Londýne, Prahe a Hong Kongu sa zapája do širokej škály domácich a medzinárodných projektov. K ich realizáciám patrí obnova Bratislavského obchodného domu Dunaj, sú tiež spoluautormi pripravovaného projektu River Park II.

pozrieť projekt
Ďalší súťažiaci
Sadovsky
& Architects

Bratislavské architektonické štúdio zamerané na architektúru, urbanizmus, interiérový dizajn a výstavný dizajn. Jeho tím založil iniciatívu „mestské intervencie“. Architekti štúdia sú autormi Kultúrneho priestoru Nádvorie Trnava, návrhu oddychového plató Židovská alebo rezidenčných komplexov ako Nádraží Žižkov či Nová Terasa II.

pozrieť projekt
Natočením hmoty sa víťazný návrh otvára novým výhľadom na mesto a zároveň ponúka súkromie
Odborná porota zložená zo špecialistov vo svojom odbore

Prinášanie kvality do architektúry a urbanizmu v našom meste si vyžaduje nastavenie vysokej úrovne architektonických súťaží. Aby sme docielili ten najlepší výsledok, zostavili sme 5-člennú porotu zloženú z odborníkov a špecialistov. Víťazný návrh je zhmotnením mimoriadnosti, s akou do bratislavského downtownu vstupujeme.

Predseda poroty
Ing. arch. Lubomír Závodný
Bio
Člen poroty
Ing. Martin Šramko
Bio
Člen poroty
Ing. arch. Iľja Skoček
Bio
Člen poroty
Igor Marko, MA Arch. ARB
Bio
Člen poroty
Ing. Jakub Gossányi
Bio
Zabývajte sa vo výnimočnosti

Ak máte záujem o byt, odoberajte náš newsletter. O všetkom, čo sa pohne, budete vedieť ešte pred vrabcami na streche. Bývať tak môžete pokojne medzi prvými.

Spoznajte nás bližšie, sme Immocap

Sme slovenský developer, ktorý už viac ako 27 rokov prináša do Bratislavy projekty, ktoré vytvárajú priestor pre lepší, zdravší a kvalitnejší život. Dlhodobo a systematicky odkrývame potenciál mesta, zo zanedbaných lokalít vytvárame živé miesta na prácu aj voľný čas. Nebojíme sa pretvárať brownfieldy a rozširovať tak centrum Bratislavy.

Trnavské mýto sme oživili stavbou Central, ktorá priniesla nielen obchodné centrum, ale aj kancelárie a hotel. Spoločne s mestom Bratislava sme revitalizovali Podchod Trnavské mýto. Naše stavby sú úspešné, čo potvrdzujú projekty ako Lakeside park 02 alebo The Mill.

Našou ambíciou je prinášať udržateľné riešenia, ktoré zlepšia kvalitu života v meste. Immocap má pred sebou viacero rezidenčných projektov ako Millhaus na bulvári Mlynské nivy, ale aj karbónovo neutrálnu centrálu pre ZSE. Mimoriadnu pozornosť venujeme vytváraniu priestorov pre prácu, bývanie a kultúrno spoločenské vyžitie v projekte nového Istropolisu.