29.06.2023 ZSE
Immocap vstupuje do bratislavského downtownu, prinesie novú centrálu ZSE a zrekonštruuje aj industriálnu pamiatku

Bratislava 29. 06. 2023: Atraktívny priestor v centre nového bratislavského downtownu na Bottovej ulici čaká zásadná premena. Immocap oživí brownfield technologicky unikátnou stavbou centrály ZSE, vitálny priestor podporí aj dizajnovým bývaním a zachovaním pôvodnej zámočníckej dielne známej ako Design factory.

Súčasťou pripravovaného developmentu bude nová centrála Západoslovenskej energetiky, ktorá sa stane technologickým aj ekologickým unikátom hlavného mesta Slovenska. Koncept od Immocapu prinesie budovu s nízkou uhlíkovou stopou, a to už počas výstavby. Technologicky jedinečná a uhlíkovo neutrálna budova bude súčasťou komplexnej premeny pozemkov v novom centre mesta. Dômyselne prepracovaný projekt prinesie do Bratislavy nielen najmodernejšie priestory pre prácu, ale aj pekné bývanie a kultúrno-spoločenský priestor. Významné miesto v projekte totiž má aj objekt bývalej zámočníckej dielne. V minulosti obľúbený kultúrny priestor zostane zachovaný a na základe víťazného architektonického návrhu ho Immocap zrekonštruuje a začlenení do nového projektu.

Prvenstvo v uhlíkovej neutralite už počas výstavby

Pri návrhu centrály ZSE sa Immocap zameral najmä na vysokú energetickú hospodárnosť v kombinácii s premysleným energetickým konceptom. Podrobne spracovanou analýzou environmentálnych dopadov (LCA analýza) vytvoril základný predpoklad uhlíkovo neutrálnej budovy s minimálnou potrebou kompenzácie pomocou offsetových programov.

 

Výnimočnosť novej centrály ZSE spočíva v nanovo zadefinovanom prístupe k udržateľnosti. Developer Immocap podrobne zanalyzoval každý použitý materiál nielen z pohľadu jeho technických vlastností, ale aj environmentálnych ukazovateľov. Výsledkom je dômyselne navrhnutý energetický koncept, ktorý funguje podobne ako tzv. pasívne domy a v porovnaní s podobnými projektmi dosahuje redukciu zabudovaného uhlíku až o 40 percent. Unikátna bude budova aj v oblasti energetickej efektivity – v časti shell and core prinesie až o 70% vyššiu úsporu prevádzkových nákladov ako porovnateľné budovy.

zdroj: IMMOCAP

Uhlíkovo neutrálna bude nielen základná prevádzka budovy ZSE, ale vôbec po prvý raz na slovenskom trhu aj samotná výstavba projektu. Immocap ju dosiahne využitím najnovších technológií a účelným zakomponovaním sklených plôch s dôrazom na limitovanie tepelných mostov. Pomôže jednoduchá, čistá architektúra, vďaka ktorej sa minimalizuje potreba výroby atypických architektonických prvkov náročných na uhlíkovú stopu. „Vstup do exponovaného bratislavského downtownu s prvým projektom postaveným skutočne uhlíkovo neutrálnym spôsobom na Slovensku je výsledkom dlhodobej stratégie Immocapu. Vážime si partnerstvo s energetickým lídrom na trhu, ktorý chce nielen moderné sídlo, ale aj zdravé a produktívne priestory pre svoj tím, a robí to spôsobom, ktorý je inšpiráciou pre svet developmentu. Udržateľnosť a ohľaduplnosť voči životnému prostrediu je pri súčasných klimatických zmenách nevyhnutnosťou, aby mohli ľudia v mestách žiť kvalitný život. Sme radi, že k tomu môžeme prispieť svojím know-how,“ povedal Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap.

Bývalá zámočnícka dielňa zostane, pribudne kvalitné bývanie

Na pozemku v Starom meste sa nachádza aj industriálny objekt bývalej zámočníckej dielne, v minulosti známa aj ako Design factory. Immocap plánuje budovu začleniť do projektu tak, aby nadviazal na jej históriu a prinavrátil jej miesto, ktoré si získala na kultúrnej mape Bratislavy. Zároveň však má ambíciu povýšiť celý priestor a priniesť do lokality účelnú architektúru, ktorá umocní zážitok z celej zóny.

Súčasťou oživenia mestskej zóny bude aj kvalitné bývanie. Budúca rezidenčná budova má tvoriť kompaktný celok
s revitalizovanou zámočníckou dielňou, čím vznikne príjemné miesto pre trávenie voľného času domácich aj návštevníkov. Immocap má ambíciou priestor naozaj oživiť, preto už v júni 2023 vyhlasuje medzinárodnú súťaž na architektonické riešenie tohto celku. V porote bude domáca špička: urbanista Igor Marko, architekt Iľja Skoček, architekt Ľubomír Závodný, CEO Immocapu Martin Šramko a Development Director Immocapu Jakub Gossányi.
Výsledky súťaže spojené s verejnou prezentáciou plánuje developer na prvú polovicu septembra 2023. „Bývalá zámočnícka dielňa bude jednoznačne vitálnou súčasťou nášho projektu. Veríme, že architektonická súťaž prinesie pútavý celok, ktorý zaujme nielen z vonku aj z vnútra. Budova bude zachovaná, prejde rekonštrukciou a budeme sa tešiť ak sa do nej opäť vráti život,“dodáva Martin Šramko.

zdroj: Čierne diery

IMMOCAP – Odkrývame potenciál mesta

Developerská spoločnosť IMMOCAP prispieva krozvoju hlavného mesta Bratislava už viac ako 27 rokov. Vlajkovou loďou spoločnosti IMMOCAP je projekt nového ISTROPOLISU, ktorý kladie dôraz na kvalitné verejné priestory aj moderné kultúrno-spoločenské centrum. Projekt zároveň prinesie moderné priestory pre prácu, bývanie aj služby. ISTROPOLIS sa tak stane živou zónou a výkladnou skriňou modernej Bratislavy. Vo výstavbe sú kancelárske priestory projektu THE MILL, ktorý bude súčasťou vznikajúceho bulváru Mlynské Nivy.

Vsúčasnosti má IMMOCAP vportfóliu viacero komerčných a rezidenčných developerských projektov sambíciou priniesť na trh v horizonte najbližších 5-tich rokov nové priestory pre prácu aj bývanie vrozlohe 150000 m². Spoločnosť IMMOCAP vminulosti priniesla projekt LAKESIDE PARK 02, tri biznis centrá v administratívnej zóne na Prievozskej a Plynárenskej ulici – Bratislava Business Center BBC III, IV a Vaprojekty spojené srevitalizáciou okolia Trnavského mýta. Míľnikom bol projekt CENTRÁL, ktorý priniesol oživenie areálu bývalých kúpeľov prvým zeleným“ multifunkčným komplexom na Slovensku sekologickým certifikátom LEED, za ktorý Immocap získal ocenenie Developer roka v prestížnej súťaži CIJ Awards Slovakia. Ďalším projektom vúzemí bola obnova zanedbaného podchodu Trnavské mýto, vpartnerstve sHlavným mestom SR Bratislava. Spoločnosť získala celý rad prestížnych ocenení doma i vzahraničí: Best overall development, Stavba roka, Visio 2020 (Cena magazínu Eurostav), Retail estate 2013 (Najlepší retail projekt & Najlepší projekt roka Europa Property).

IMMOCAP
29.06.2023
Na začiatok

Viac o iných projektoch

Kontakt

Radi sa s vami
stretneme.
Nielen víziou

Rovnako ako na inovatívnych a ekologických riešeniach nám záleží aj na priateľskom prístupe ku všetkým ľuďom, ktorých pri práci stretávame. Za každých okolností sme vaším spoľahlivým partnerom.    Mám záujem o:

    Súhlasím so spracovaním uvedených osobných údajov na obchodné a marketingové účely. Bližšie informácie nájdete v sekcii Ochrana osobných údajov.