Lukratívne centrum Bratislavy doplní nová rezidenčná budova z rúk prestížneho zahraničného ateliéru. Architektonické štúdio CHYBIK + KRISTOF zvíťazilo v medzinárodnej súťaži developera Immocap na nový projekt na Bottovej ulici v bratislavskom downtowne. Pozoruhodná rezidencia skvalitní územie brownfieldu, súčasťou oživenia zóny bude aj obnova bývalej zámočníckej dielne známej ako Design factory, ktorá poslúži ako štýlová vstupná brána pre rezidentov a zároveň ako kultúrny stánok dostupný pre verejnosť.

Víťazný návrh zaujal kreatívnym natočením hmoty o 45 stupňov voči bývalej zámočníckej dielni (známej ako Design factory – pozn.), ktorá bude jeho súčasťou. Štýlová rezidencia sa tak otvára novým výhľadom na mesto a zároveň ponúka želané súkromie maximalizovaním priestorov medzi fasádami susedných objektov. Rezidenčná budova bude zároveň tvoriť kompaktný celok s revitalizovanou pôvodnou zámočníckou dielňou, ktorá zostane zachovaná aj pre verejnosť, čím vznikne príjemné miesto pre trávenie voľného času domácich aj návštevníkov.

„Máme radi zložité zadania. Zachovať a oživiť pôvodný historický objekt, spojiť ho s novým programom kvalitného bývania a splniť všetky parametre regulácie pozemku bola od začiatku úžasná výzva,” dodáva Michal Krištof z ateliéru CHYBIK + KRISTOF.

zdroj: IMMOCAP

Vynovený priestor bude plynulo prechádzať od ulice, cez interiér do priľahlého urbánneho lesa. Bezprostredné okolie dotvoria mikropriestory dopĺňajúce verejnú funkciu ako kaviarne, oddychové zákutia, rozšírenie galérie alebo amfiteáter.

„Už keď sme pripravovali súťaž na riešenie pre bývanie a pozdvihnutie celej zóny na Bottovej ulici, vedeli sme, že chceme priniesť výnimočný projekt, ktorý bude nielen výrazným architektonickým prvkom v silnej konkurencii okolitých stavieb, ale rovnako bude citlivo pracovať aj s historickým odkazom, ktorý v tejto lokalite v sebe nesie už len budova niekdajšej zámočníckej dielne. Tešíme sa, že sme spolu s odbornou porotou našli víťaza, ktorý má odvahu nazerať na veci inak, pretože víťazný návrh je zhmotnením mimoriadnosti, s akou do bratislavského downtownu vstupujeme,” zhodnotil Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap.

 

Zónu na Bottovej ulici čaká pod taktovkou Immocapu komplexný urbanistický rozvoj. Dizajnové bývanie a citlivú rekonštrukciu bývalej zámočníckej dielne na mieste doplní aj nový administratívny projekt – technologicky unikátna stavba centrály ZSE. Budova bude unikátna v oblasti energetickej efektivity – v časti shell and core prinesie až o 70 % vyššiu úsporu prevádzkových nákladov ako porovnateľné budovy. Uhlíkovo neutrálna bude nielen základná prevádzka budovy ZSE, ale vôbec po prvý raz na slovenskom trhu aj samotná výstavba projektu. Architektonický návrh kancelárskej budovy je z rúk slovenského ateliéru Čechvala Architects. Immocap tak prináša do jednej zóny technologicky vyspelé priestory pre prácu, kvalitné verejné priestory, odkaz na industriálnu minulosť mesta, no najmä štýlové mestské bývanie. Práve nová rezidenčná budova má ambíciu stať sa ozdobou celého downtownu a priniesť novú kvalitu bývania.

zdroj: IMMOCAP

„Hmotové riešenie víťazného objektu prináša viac výhľadov každému bytu a stupňovitým usporiadaním vytvára veľké zelené terasy na strechách jednotlivých segmentov domu. Ponúka veľmi dobré dispozičné riešenie bytov, ktoré majú dostatočne veľké a využiteľné exteriérové plochy bytu. V urbanistickom kontexte má víťazný návrh snahu stať sa osobitým, špecifickým a svojou odlišnosťou vstúpiť do tohto kontextu možno nie prispôsobením, ale jemným a poetickým kontrastom,” skonštatoval predseda poroty, Ing. Arch. Lubomír Závodný.

 

Do medzinárodnej architektonickej súťaže bolo pozvaných 6 ateliérov: Siebert + Talaš, Čechvala Architects, Bogle Architects, Sadovsky & Architects, DF Creative Group a ateliér CHYBIK + KRISTOF. Porotu tvorili domáci špičkoví odborníci: urbanista Igor Marko, architekt Iľja Skoček, architekt Lubomír Závodný, CEO Immocapu Martin Šramko a Development Director Immocapu Jakub Gossányi. Spoločnosť Immocap ďakuje architektovi Petrovi Beňuškovi za odborné konzultácie a vzácne vstupy pri súťaži a jej vyhodnocovaní. 

 

Viac informácií o projekte a súťaži nájdete na: https://immocap.sk/sutaz

O architektonickom štúdiu CHYBIK + KRISTOF

Medzinárodný tím architektov a urbánnych dizajnérov sa zameriava na preklenutie priepasti medzi súkromným a verejným priestorom presahujúc generačné aj spoločenské sféry. Štúdio pracuje v oblasti architektúry, urbanizmu, výskumu, vzdelávania, od rozvoja miest po verejné a súkromné budovy. Známe je z realizácie Vývojového centra modularity vo Vizoviciach, rozšírenia letiska Václava Havla v Prahe, projektom družstevných bytov v Brne či bytovými projektmi Modřanský cukrovar a Nuselský pivovar.

O spoločnosti Immocap

Slovenský developer, ktorý už viac ako 27 rokov odkrýva potenciál hlavného mesta Bratislava a prináša život do zanedbaných lokalít. Vďaka výnimočnému tímu profesionálov sa nám darí pretvárať brownfieldy a rozširovať tak centrum mesta o vitálne zóny, kde sa príjemne pracuje, býva či trávi voľný čas. Záleží nám na kvalite komerčných aj rezidenčných priestorov, ktoré tvoríme. Našou ambíciou je prinášať udržateľné riešenia, ktoré obstoja v čase a zlepšia kvalitu života v meste. Interiér aj exteriér musí ponúkať zdravé prostredie, v ktorom je radosť tráviť čas.

Pomáhajú tomu nielen špičkové technológie, ale tiež kvalitný verejný priestor, kde sa staráme nielen o telo, ale aj ducha. Trnavské mýto sme oživili stavbou Central, ktorá priniesla nielen obchodné centrum, ale aj kancelárie a hotel. Spoločne s mestom Bratislava sme revitalizovali Podchod Trnavské mýto. Naše stavby sú úspešné, čo potvrdzujú projekty ako Lakeside park 02 alebo The Mill. Máme pred sebou viacero rezidenčných projektov či karbónovo neutrálnu centrálu pre ZSE. Našou vlajkovou loďou je aktuálne projekt nového ISTROPOLISU, ktorý okrem rezidenčnej a administratívnej funkcie prinesie aj kvalitné verejné priestory i moderné kultúrno-spoločenské centrum. V horizonte najbližších 5-tich rokov chceme priniesť nové pracovné, ale aj rezidenčné priestory v rozlohe 150-tisíc m2.

IMMOCAP
09.10.2023
Na začiatok

Viac o iných projektoch

Kontakt

Radi sa s vami
stretneme.
Nielen víziou

Rovnako ako na inovatívnych a ekologických riešeniach nám záleží aj na priateľskom prístupe ku všetkým ľuďom, ktorých pri práci stretávame. Za každých okolností sme vaším spoľahlivým partnerom.    Mám záujem o:

    Súhlasím so spracovaním uvedených osobných údajov na obchodné a marketingové účely. Bližšie informácie nájdete v sekcii Ochrana osobných údajov.