02.11.2021 BBC, IMMOCAP, Lifestyle
Vyčerpáva vás home-office? Prečítajte si príbehy ľudí, ktorým pomohol návrat do kancelárií

Nadpolovičnú väčšinu Slovákov a Sloveniek po dlhých mesiacoch v izolácii home officu práca z domu omrzela. Zistili sme, v čom považujú ľudia staré dobré kancelárie za nenahraditeľné.

Práca z domu sa v časoch izolácie stala každodennou realitou nadpolovičnej väčšiny Slovákov a Sloveniek. Na nové podmienky sa museli adaptovať rýchlo a náhle mnohí nabehli na pracovný režim, ktorý bol dlho výsadou freelancerov. Plusom bolo, že ľudia sa zrýchlene zoznámili so škálou možností práce online, vďaka ktorým udržali fungovanie firiem aj bez osobného kontaktu. Ukázalo sa, že vďaka technologickej výbave je takmer pre všetky profesie možné odvádzať kvalitnú prácu aj bez vykročenia z domu. 

Prieskumy medzi zamestnancami po roku a pol pandémie však prekvapili. Dnes by si totiž želal zostať v plnom režime home-office už len málokto. Ukazujú to napríklad dáta prieskumu pracovného portálu Profesia.sk, ktorý sa pýtal zamestnancov a zistil, že dlhodobá skúsenosť s režimom home-office už nie je pre väčšinu Slovákov a Sloveniek dostatočne atraktívna. 

Viac ako tretina respondentov prieskumu uprednostňuje prácu na pracovisku, avšak najpopulárnejším riešením sa stala kombinácia práce z domu i pracoviska. Iba 8 percent opýtaných by aj naďalej zotrvalo v režime home-office aj do budúcna. Odborníčka na duševné zdravie Amy Cirbus zdôrazňuje, že práca z domu môže byť aktívnym spúšťačom psychickej nepohody: „Home-office pracovníci často pociťujú príznaky úzkosti a depresie častejšie než ľudia, ktorí dochádzajú do tradičných kancelárskych priestorov. Konkrétne uvádzajú pocity izolácie a osamelosti a vysokú mieru obáv z pracovného výkonu a stability.” Napriek nesporným výhodám pohodlnej práce z domu sú podľa mnohých klasické kancelárie stále nenahraditeľné.

Toto je päť ľudí a ich dôvody, prečo je novým benefitom návrat do starej dobrej kancelárie. 

1. Stavebný manažér Peter: osobný kontakt je pre spoluprácu nenahraditeľný

Zdroj: Immocap

Zdroj: Immocap

Spoločné zdieľanie nápadov a istá dávka spontánnosti sú kľúčové zdroje inšpirácie pre manažérov v rôznych odvetviach. Pre stavebného manažéra Petra bol pandemický prechod na home office od začiatku ťažkou výzvou. „Počas pandémie som s kolegami komunikovali len online. Naše konverzácie občas trvali aj hodiny,  šesť hodín som strávil na videohovoroch, bol som z toho extrémne unavený. Každý deň som bol “zavesený” na internete, miesto práce v teréne. Predstavte si, že realizujete stavbu a nemôžete ľuďom prakticky a naživo ukázať, ako čo treba spraviť, vysvetliť im na výkrese, ako má čo vyzerať. Zdieľanie nápadov? Nemožné. Na malých displejoch počítača a s nie vždy spoľahlivým internetom to je obrovská prekážka,” hovorí o svojej skúsenosti.

Pridáva sa aj jeho kolega Miroslav, ktorý na stavbe robí dozor. „Dcéra žije v Austrálii a tiež hovorí, že v živote toľko nepracovala. Nonstop je na počítači, musí riešiť pracovné veci, píšu a volajú jej od rána do večera,” hovorí. 

Ak je tímová práca či vedenie kolegov aj váš prípad, izolované prostredie bude pravdepodobne bez priameho kontaktu s kolegami a kolegyňami časom limitujúce. Práve kontaktné stretnutia a živá komunikácia môžu byť totiž zdrojom nápadov, ktoré posúvajú kolektív ako aj prácu vpred.

2. IT špecialistka Monika: osobné stretnutia, priateľstvá a spoločnosť nechýbajú len extrovertom

IT špecialistka Monika o sebe tvrdí, že jej hlavná náplň práce je väčšinou individuálna a je skôr samotárka, avšak vidí výhody kancelárie, ktoré dokážu imponovať aj menej komunikatívnym pracovníkom.

Spoločenský faktor má podľa personalistov zásadný pozitívny vplyv na duševné zdravie zamestnancov.

Najmä introvertnejšie ladení zamestnanci, ktorí majú radi svoje súkromie a kľud, nepohrdnú príležitosťou pracovať z domu. Aj IT špecialistka Monika o sebe tvrdí, že jej hlavná náplň práce je väčšinou individuálna a je skôr samotárka, avšak vidí výhody, ktoré dokážu imponovať aj menej komunikatívnym pracovníkom.

Neformálne priateľstvá vznikajú na pracoviskách takmer neustále, napríklad pri práci na konkrétnom zadaní alebo počas prestávky na kávu. V kancelárii som musela  chtiac-nechtiac spoznať nových ľudí, niekoľko hodín denne sme zdieľali priestor a ja som videla, že aj druhí v práci zažívajú podobné situácie ako ja. Vďaka tomu som si, napriek ostýchavosti, vybudovala užitočné vzťahy v kolektíve a viem lepšie komunikovať s nadriadenými či administratívou. Dokonca som stretol ľudí, ktorí ma podržali aj v časoch, keď som prechádzala vyhorením. Stres a nadmerné množstvo práce na mňa doľahlo a ja som niekedy nedokázala ani vstať z postele. Kolegovia, ktorí tušili, že sa niečo zlé deje, mi zavolali a povzbudili ma kontaktovať HR, kde mi ponúkli príspevok na konzultácie s koučom alebo terapeutom. Veľmi príjemne ma to prekvapilo a do práce sa mi odvtedy chodí ľahšie,” vysvetľuje Monika.

Práve spoločenský faktor má podľa personalistov zásadný vplyv na duševné zdravie jednotlivcov. Dlhodobá práca z domu, izolácia a strata osobných kontaktov môžu byť urýchľovačom psychických problémov, najčastejšie depresie. Hrozí aj každodenné zacyklenie do stereotypu, ktorého sprievodným efektom je pracovná nechuť. Spoločenský kontakt to nabúrava: prináša rozbitie rutiny neočakávanými chvíľami a prekvapeniami či humorné momenty, ktoré odľahčia stres, ktorý si často v práci sami vytvárame.

3. Grafická dizajnérka Alena: poriadny pracovný stôl prináša poriadok v myšlienkach

Firmy väčšinou nezvyknú platiť za dodatočné náklady spojené s prispôsobením domácnosti na prácu na home-office.

Grafičke Alene chýbali v čase neprítomnosti na pracovisku hlavne kvalitné počítače a monitory.

Možno by sa nám to na prvý pohľad nemuselo zdať ako vplyvný faktor, ale využívanie kancelárie vo firme môže byť v konečnom dôsledku aj ekonomickejšie. Grafička Alena to pocítila už po prvých dňoch presunu z kancelárie domov. 

Pracovisko má priestor cielene vybavený na prácu a je úlohou zamestnávateľa, aby ste mali prístupné všetko, čo k vykonaniu práce potrebujete. Od firemného kávovaru až po kvalitné počítače a monitory. Myslela som si, že nejde o veľa, no keď som sa náhle presunula z kancelárie domov, čoskoro ma prekvapili vysoké faktúry, lebo som si potrebovala zaviesť rýchlejší internet, míňala som viac elektriny, neustále som dokupovala toner a papier do tlačiarne, plus som potrebovala zainvestovať do lepšieho stola či ergonomickej stoličky. To všetko som si platila z vlastných zdrojov. Každé zamestnanie má svoje špecifické potreby, finančne sa môžu náklady líšiť. Bohužiaľ, firmy väčšinou nezvyknú platiť za spomínané náklady spojené s prácou v režime home-office, ani vám doma nespravia raz do týždňa ovocný deň. Preto je dôležité si dva razy zvážiť, či nebudete zbytočne preplácať, prípadne či máte v domácom prostredí potrebné vybavenie,” vraví Alena o svojej skúsenosti. 

S čistou hlavou môžete totiž začať pracovať až vtedy, keď máte nachystané všetko, čo potrebujete.

4. Účtovník Marek: Notifikácie a pohodlnosť? Nástroj na zníženie produktivity

Málokedy si uvedomujeme, koľko je doma rušivých faktorov. Pracovať môžete menej efektívne, dlhšie a kedykoľvek.

Sociálne siete a vybavovanie nepracovných záležitostí sú omnoho lákavejšie, keď nie ste v kancelárskom prostredí. 

V neposlednom rade je významným faktorom pre kvalitné výsledky aj priestor na sústredenú prácu. “Home-office bol pre mňa ideálnym prostredím pre prokrastináciu. Málokedy si uvedomujeme, koľko je doma rušivých faktorov. Nikto ma nekontroloval, od počítača som mohol odbiehať do kuchyne, na balkón, či pred telku a tak sa mi kopili neproduktívne minúty až hodiny. Tým, že náhle bolo len na mne, ako si rozložím prácu pred termínmi účtovných uzávierok, čoraz častejšie som si dovoľoval krátke siesty počas dňa, vybavoval si domáce práce, či trávil hodiny na sociálnych sieťach,” hovorí účtovník Marek. 

Odkedy som odišiel z kancelárie, kde neboli žiadne rozptýlenia, efektivita mojej práce výrazne klesla. Problém nastal v tom, že povinnosti zostali, ku koncu mesiaca som preto vždy musel dobiehať a “makať aj 14 hodín denne,” dodáva. 

Ak nemáte dostatočnú sebadisciplínu, len málokedy naplníte požadovanú prácu v uvoľnenom home-office včas. Pracovať môžete menej efektívne, dlhšie a kedykoľvek. Pracoviská naopak ponúkajú presne definovaný časopriestor určený na prácu a výhodou je, že keď odpracujete, máte voľno, pretože za prácou viete doslova zatvoriť dvere.

5. Architektka Nina: Hrubá čiara medzi prácou a osobným životom

Mnoho zamestnancov počas pandémie zistilo, že v režime home-office pracujú nadčasy na úkor seba i času pre blízkych.

Dochádzanie na pracovisko môže byť aj motiváciou pre pravidelný aktívny pohyb.

Dostávame sa k poslednému bodu. Je pravdou, že pri práci z domu si vieme pracovný deň nastaviť podľa svojich potrieb a dokážeme byť flexibilnejší, čo nás často rozptyľuje. Avšak iba málokomu sa skutočne podarí dosiahnuť správny a dlhodobo udržateľný work-life balans. Opačný extrém je prípadom architektky Niny, pre ktorú to bola práve vzdialenosť pracoviska od domu, ktorá jej dňom dodávala pestrosť a dynamiku. 

Pred pandémiou som do práce chodievala na bicykli. Fungovalo to pre mňa ako každodenný zdroj aktívneho pohybu, hodina fyzickej aktivity, ktorá mi precvičila telo, ale aj uvoľnila hlavu. Keď som zrazu nemusela chodiť nikam, začala som to cítiť. Menej som sa o seba starala, lebo ma nikto nevidel, celý deň som mohla stráviť v pyžame a z nedostatku pohybu ma začali bolieť kríže, krk a chrbát,”hovorí. „Pôvodne som sa tešila, že ušetrený čas strávim cvičením doma, meditáciou, či extra starostlivosťou o telo. Väčšinu času som však riešila určitým spôsobom prácu a na iné aktivity som zabúdala,” priznáva Nina.  

Mnoho zamestnancov počas pandémie zistilo, že v režime home-office pracujú nadčasy na úkor seba i času pre blízkych. Pri nevhodnom time-manažmente sa jednotlive zadania rozptyľujú v horizonte pracovných dní. Toto ukrajovanie z osobného života môže mať negatívny vplyv na vaše vzťahy či duševnú pohodu. Pracovná preťaženosť však rovnako, ako nepozornosť, môže viesť k horším výsledkom. Preto treba vždy vedieť, kedy je potrebné prácu ukončiť a ako si odpočinúť.

Názory na prácu z domu sú rôzne, no vieme naisto, že niektorým zamestnaniam pasujú viac, iným zas menej. Avšak výhody fyzických kancelárií môžu presahovať aj praktický rozmer režimu home-office a priniesť mnoho pozitív do našich každodenných pracovných životov.

Riešením, ako uvádza aj viac ako polovica opýtaných v prieskume portálu Profesia.sk, môže byť práve hybridné pracovné prostredie, ktoré strieda home-office s pracoviskom a získava benefity z obidvoch spôsobov práce naraz. Potvrdila to aj Ľuba Fábryová z iniciatívy Open HR Fórum: „Slováci v prieskume potvrdili trendy zo zahraničia. Do popredia sa dostáva hybridná práca,” priblížila. Teraz je už len na vás, pre ktorý druh práce sa rozhodnete, no dôležité je, aby rozumne odzrkadľoval práve vaše potreby.

IMMOCAP
02.11.2021
Na začiatok

Viac o iných projektoch

Kontakt

Radi sa s vami
stretneme.
Nielen víziou

Rovnako ako na inovatívnych a ekologických riešeniach nám záleží aj na priateľskom prístupe ku všetkým ľuďom, ktorých pri práci stretávame. Za každých okolností sme vaším spoľahlivým partnerom.



    Mám záujem o:

    Súhlasím so spracovaním uvedených osobných údajov na obchodné a marketingové účely. Bližšie informácie nájdete v sekcii Ochrana osobných údajov.