Developer využije pri záchrane 8 vzrastlých stromov technológiu dovezenú z Nemecka

  • BRATISLAVA – Projekt nového Istropolisu pokračuje v prípravných prácach a súčasťou je aj starostlivosť o existujúcu zeleň. Developer Immocap sa rozhodol zachovať a presadiť perspektívne stromy, ktoré majú šancu adaptovať sa na novom mieste a slúžiť ďalej. Z priestoru pri parkovisku bývalého Domu ROH presádza prvých 8 stromov – 4 javory, 3 lipy a 1 jaseň.

Stromy boli na jar minulého roka odborne obrezané a zapestované, aby boli na presadenie dokonale pripravené. Orezanie koruny stromov bolo dôležité, aby mohli stromy transportovať v meste, kde môžu prekážať stĺpy osvetlenia alebo trolejové vedenie. Zároveň bolo potrebné zachovať aj dostatočne veľký koreňový bal, aby sa stromom darilo aj na novom mieste. 

„Zachovanie čo najväčšieho množstva zelene bolo od začiatku naším cieľom a som nesmierne rád, že prvých 8 stromov si už našlo svoje miesto v rámci mesta, kde budú môcť žiť a slúžiť širokej verejnosti aj naďalej. Zároveň je to pre nás aj výzva, aby sme pri tvorbe nového Istropolisu nezostali len pri dopĺňaní chýbajúcej zelene, ale pridali aj niečo navyše. Aby sa Trnavské mýto opäť zazelenalo,“ vysvetlil Jakub Gossányi, riaditeľ development v Immocape.

zdroj: IMMOCAP

Starosta mestskej časti Bratislava – Nové mesto Matúš Čupka tento prístup ocenil. „Budovať a udržiavať zeleň v mestskom prostredí je v súčasnej dobe klimatických zmien nevyhnutné. Ak podmienky umožňujú presadiť zdravé stromy, je to pre nás preferované riešenie. Som rád, že lipy, jaseň a javory z Trnavského mýta budú môcť naďalej žiť a prinášať radosť na nových lokalitách na Kuchajde a na Račianskom mýte. Je to dôležité nielen preto, že tieto vzrastlé stromy majú vysokú spoločenskú hodnotu, ale najmä preto, že nám dokážu výrazne pomáhať pri snahe znížiť dopady klimatickej krízy. Preto ďakujem za odbornú starostlivosť, ktorá im na základe dohody s investorom bude po presadení poskytovaná nasledujúce tri roky.“

Pri presádzaní využijú špeciálnu technológiu dovezenú z Nemecka, pri ktorej sa veľký mechanizmus priamo „zahryzne“ do pôdy a strom spolu so širokým koreňovým balom premiestni na novú adresu. Stromy dostanú po presadení aj ďalšiu starostlivosť, aby sa na novom mieste úspešne zakorenili. Cieľom je nielen zachovať spoločenskú hodnotu vysokých vzrastlých stromov, ale tiež vytvoriť tieň pri detskom a futbalovom ihrisku pri jazere Kuchajda a časť stromov poputuje aj do parku na Račianskom mýte. Teda na také miesta v Bratislave, kde budú stromy najmä počas horúcich letných mesiacov mimoriadne užitočné.

IMMOCAP
20.02.2024
Na začiatok

Viac o iných projektoch

Kontakt

Radi sa s vami
stretneme.
Nielen víziou

Rovnako ako na inovatívnych a ekologických riešeniach nám záleží aj na priateľskom prístupe ku všetkým ľuďom, ktorých pri práci stretávame. Za každých okolností sme vaším spoľahlivým partnerom.    Mám záujem o:

    Súhlasím so spracovaním uvedených osobných údajov na obchodné a marketingové účely. Bližšie informácie nájdete v sekcii Ochrana osobných údajov.