Výstavba budovy Lakeside Park 02 v Novom Meste prebieha už takmer dva roky a v týchto dňoch smeruje do finále. Nezastavila ju ani pandémia – naopak, mimoriadna situácia prispela k tomu, že projekt posunula o krok vpred. Je totiž prvou anti-covid budovou na Slovensku. Práce napredujú každým dňom. Ak sa chcete pozrieť, ako to vyzerá v zákulisí výstavby z prvej ruky, čítajte ďalej.
Čo všetko patrí do receptu na dobrú kancelársku budovu? Trvácny stavebný materiál, spoľahliví dodávatelia a profesionálni pracovníci sú základom, bez ktorého sa nepohnete. Ak však chcete vyčnievať z davu, potrebujete ho niečím okoreniť.
Pridanú hodnotu projektu Lakeside prezrádza už jeho názov. Vidno to však aj naživo, keď sa k stavbe približujeme. Stojí prakticky na brehu jazera Kuchajda, ktoré oddeľuje len jeden prechod pre chodcov.
Lokalita má navyše lukratívne výhodnú dostupnosť nielen autom, ale aj pre tých, čo preferujú zelenšie alternatívy ako bicykel, či MHD. Len pár krokov od budovy je zastávka električky a autobusu, ktoré vás dostanú do centra za 10 minút. Vďaka železničnému uzlu Bratislava – Nové Mesto sa za 7 minút dostanete na Hlavnú stanicu, za 15 minút do Petržalky, či za 70 minút do Viedne. Obyvateľov prímestských satelitov zas poteší vlaková linka do Komárna, ktorá poskytuje celodenné spojenie s obcami ako Rovinka, Miloslavov či Kvetoslavov bez strácania času v zápchach.
Cez cestu vchádzame do areálu. Stavba, na ktorú sa ideme pozrieť zblízka, nadväzuje na prvý, existujúci projekt Lakeside Park 01. Do budovy sa už chystajú aj prví nájomníci – ešte vlani podpísal zmluvu o prenájme Plzeňský prazdroj, ktorá v Lakeside Park 02 zakotví sídlo spoločnosti. „Prenajímateľ nám okrem ústretového zohľadnenia našich priestorových požiadaviek ponúkol aj nadštandardné riešenia v súvislosti s opatreniami spojenými s koronakrízou,“ priblížil Ondřej Kellner, Service & Facility Manager, Plzeňský Prazdroj Slovensko, ktorá má v portfóliu značky piva Pilsner Urquell, Šariš, Smädný mních, Topvar, ale aj Gambrinus, či nealkoholické pivo Birell.
Nachádzame sa na križovatke Tomášikovej a Vajnorskej ulice, v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto. Skelet budovy sa šplhá do výšky 12 kancelárskych poschodí. Je pondelok tesne pred ôsmou ráno a už z diaľky vidno, že práca je v plnom prúde.
Veľkou pridanou hodnotou Lakeside Park 02 je lokalita a dostupnosť nielen autom, ale aj pre tých, čo preferujú zelenšie alternatívy ako bicykel, či MHD. Len pár krokov od budovy je zastávka električky a autobusu a železničný uzol, stanica Bratislava – Nové Mesto.
Zdroj: Immocap
Bránu stráži vrátnik, ktorý pozorne kontroluje preventívne opatrenia ako respirátor či covid pas. Následne nás vítajú naši sprievodcovia: senior stavebný manažér Peter Sojka a Miroslav Garaj, ktorý má na starosti stavebný dozor. „Pracovný deň tu začína o siedmej ráno a končí o siedmej večer,” približuje Sojka popri tom, ako si obliekame ochranné vesty a prilbu.
„Staviame tu od roku 2020, príprava prebiehala aj o niečo skôr, v roku 2019. Prvé vlny pandémie výstavbu zabrzdili, našťastie len mierne,” pridáva sa do rozhovoru Garaj. Síce sa totiž nachádzame v otvorenom priestore, pohybuje sa tu značné množstvo ľudí. Všetci sa chránia respirátormi.
Denne pracuje na stavbe 70 až 80 ľudí.
Zdroj: Immocap
Ochrana dýchacích ciest je nevyhnutnosťou, aj keď práce prebiehajú v exteriéri.
Zdroj: Immocap
„Denne tu máme v práci zhruba 80 osôb. Bezpečnostné opatrenia sme preto zavádzali omnoho skôr, ako boli nariadené vládou, testovali sme zamestnancov, čo nám pomohlo odhaliť ohniská včas a tak, aby to nebrzdilo termíny,” vysvetľuje stavebný manažér. Ako sme videli aj my, dostať sa cez vrátnicu bez kontroly bolo nemožné. „Rovnako sme testy vyžadovali aj od všetkých dodávateľov, ktorí chodili na stavbu, vďaka čomu sme to udržali pod ochranou,” dodáva.
Kráčame smerom k služobnému výťahu
Vyvezieme sa až na najvyššie poschodie. Vonku je jasné ráno a naskytá sa nám tak výhľad z každej strany: na Malé Karpaty, jazero, ako aj panorámu rastúceho hlavného mesta. Netreba na to ani orlí zrak. Priamou čiarou je to len pár minút k Trnavskému mýtu a ste v centre.
Výhľad máte z každej strany: na Malé Karpaty, jazero Kuchajda, ako aj panorámu rastúceho hlavného mesta.
Zdroj: Immocap
„Momentálne je ukončená hrubá stavba a realizujeme opláštenie elementovou fasádou od japonskej spoločnosti Takenaka, ktorá nám dodáva všetky profesné práce na stavbe,” pokračuje Sojka. Spoločnosť na Slovensku doteraz sústredila skôr na priemyselný a rezidenčný segment, v rámci administratívy je to jej premiéra. Vznikla však už v roku 1610 a je známa tým, že má uznávaný výskumný inštitút na vývoj a testovanie v oblasti energetickej efektívnosti, materiálových a stavebných technológií. Do jej portfólia patrí napríklad Tokijská veža (Tokyo Tower), ktorá si so svojou výškou 333 metrov držala 10 rokov prvenstvo ako najvyššia samonosná oceľová veža na svete.
Inovácie sú kľúčovou súčasťou aj pri projekte Lakeside Park 02. Patrí napríklad k prvým administratívnym budovám na Slovensku, ktoré využijú nízkouhlíkový hliník, vďaka čomu projekt ašpiruje na zelený certifikát LEED Gold. „Túto budovu navyše realizujeme ako tzv. anti-covidovú, čo sa dá rozšíriť samozrejme aj na iné vírusové ochorenia. Budova prakticky chráni vás. Zabezpečujú to špeciálne opatrenia vo vzduchotechnike. V priestoroch nedochádza k premiešavaniu “vydýchaného” vzduchu, ten sa odvádza priamo preč. Taktiež v priestoroch, kde sa zdržiava väčší počet ľudí, je zavedený systém na monitorovanie koncentrácie oxidu uhličitého v ovzduší CO2 senzormi,” opisuje náš sprievodca.
Lakeside Park 02 patrí k prvým administratívnym budovám na Slovensku, ktoré využijú nízkouhlíkový hliník.
Zdroj: Immocap
V priestoroch, kde sa zdržiava väčší počet ľudí, bude zavedený systém na monitorovanie koncentrácie oxidu uhličitého v ovzduší CO2 senzormi.
Zdroj: Immocap
Budova poskytuje ochranu aj moderným bezdotykovým systémom. Jediné, čoho sa človek v budove bude musieť dotknúť, bude jeho prístupová karta. Tá slúži ako identifikátor, podľa ktorého budova spozná, kam máte ísť. Karta vám otvorí správne dvere, garáž, výťah, ktorý vás vyvezie presne tam, kam potrebujete, dokonca si viete nastaviť, aby vám otvorila kanceláriu, alebo kto všetko do nej bude mať prístup.
Kancelárie podľa individuálnych predstáv
Postupne schádzame po jednotlivých poschodiach a stretávame skupinky majstrov. Niektorí pracujú na vzduchotechnike, iní na výťahových priestoroch, pripravujú zázemie pre rozvody či elektrinu. Kde-tu dokonca aj lietajú iskry.
Skupinky majstrov pracujú na vzduchotechnike, iní na výťahových priestoroch, pripravujú zázemie pre rozvody či elektrinu.
Zdroj: Immocap
Priestory, cez ktoré prechádzame, sú zatiaľ otvorené. Preto sa Petra pýtame, ako to bude vyzerať vnútri. „Potencionálni nájomcovia sú dnes veľmi nároční. Vyžadujú veľmi dôsledne maximálnu ochranu svojich zamestnancov, zároveň však potrebujú aj splnenie špecifických úprav, aby sa ich ľuďom v priestore dobre pracovalo,” vysvetľuje. V praxi to znamená, že klasický sterilný open space, kde ľudia sedeli jeden vedľa druhého, natlačení veľmi tesne za svojimi stolmi, tu rozhodne nenájdete.
„Ľudia potrebujú svoj priestor na prácu, svoje súkromie, ale aj zónu na tímovú prácu či na odpočinok, kde sa môžu neformálne porozprávať. Preto klientom umožňujeme individuálne si nastaviť, ako presne bude ich priestor vyzerať, či chcú striktne oddelené kancelárie a súkromné priestory, alebo niečo otvorenejšie,” dodáva Peter a ukazuje smerom na budovu Lakeside Park 01, ktorá je na jej rastúcu dvojičku priamo napojená. Priestor je totiž dokonca nastavený tak, že pokiaľ by si chcel nájomník zobrať celé podlažie, vie sa otvoriť a prepojiť. Podobne je možnosť vertikálneho prepojenia kancelárie s iným poschodím.
Klienti si môžu individuálne nastaviť, ako presne bude ich priestor vyzerať, či chcú striktne oddelené kancelárie a súkromné priestory, alebo otvorenejší interiér.
Zdroj: Immocap
Pomaly sa dostávame na prízemie. To je zatiaľ tiež otvorené, v budúcnosti ho zaplnia retailové priestory na reštauráciu, obchod, či kaviareň, všetko, čo potrebujú ľudia v práci. Nám sa návšteva blíži ku koncu, ostáva tak už len finálna otázka – kedy Lakeside Park 02 čaká oficiálne otvorenie? Podľa vedúceho je príchod prvých nájomníkov naplánovaný k 1. júlu 2022.
Vychádzame pred budovu a predstavujeme si, ako už čoskoro budú po tej istej dlažbe kráčať ľudia v každodennom ruchu kancelárskeho života. Priestory sme videli od stropu po zem – jediné, čo pod nami ostáva, je už len prístup do suterénu budovy. V ňom je priestor na podzemné garáže s vyše 300 parkovacími miestami, ktoré budú k dispozícii náštevníkom, ktorí budú potrebovať dopraviť sa autom. My si skladáme ochranné odevy a odovzdávame ich naspäť našim sprievodcom, s ktorými sa lúčime fotkou na pamiatku. Keď sa totiž uvidíme nabudúce, Lakeside Park 02 už bude žiť naplno.
Klienti si môžu individuálne nastaviť, ako presne bude ich priestor vyzerať, či chcú striktne oddelené kancelárie a súkromné priestory, alebo otvorenejší interiér.
Zdroj: Immocap
Výhľad na Lakeside Park z Kuchajdy.
Zdroj: Immocap
Rovnako ako na inovatívnych a ekologických riešeniach nám záleží aj na priateľskom prístupe ku všetkým ľuďom, ktorých pri práci stretávame. Za každých okolností sme vaším spoľahlivým partnerom.